Úvod / Návody a tipy pro pěstování

Olivovník v našich podmínkách?

Kladete si otázku, jestli je možné bez větších rizik pěstovat olivovník i v našich klimatických podmínkách? V našem podnebném pásu je rozhodně vhodnější pěstovat olivovník v prostorném květináči, zejména pokud je mladší a ještě nemá dostatečnou sílu, která by odolala zimním mrazům. Jeho teplotní odolnost však není přímo nepříznivá, často přečká teploty do minus 10 stupňů Celsia.

Jak jsme již zmínili, starší rostliny naši zimu ustát mohou, jen jim musíme přihrnout ke kmeni vrstvu zeminy navíc a pokud to jejich rozměr a tvar ještě umožňuje, korunu chránit chvojím.

Kolik toho olivovník vydrží?

Pokud se chystáte pořizovat mladší a menší olivovník, tak jej na zimu přestěhujte do chladnější místnosti. Ideální bude prostor o teplotě 10 -15 stupňů, nabízí se například chodba. Chladnější místnost je nezbytná k tomu, aby na rostlině vyrašily pupeny. Olivovník stěhujte dovnitř i ven nejlépe v době, kdy venku i vevnitř panuje stejná teplota. Nejspíš se ani tak nevyhnete částečnému opadání listů, ale nebude probíhat v dramatické míře a rostlina zůstane zdravá.

Pokud tedy zvažujete celoroční venkovní umístění olivovníku, musíte vzít v potaz i region, ve kterém žijete. Přeci jen na Jesenicku můžete očekávat silné mrazy i v dnešní době, kdy jsou zimy čím dál mírnější. Olivovník potřebuje ke svému zdravému růstu dostatek vzduchu a tepla, měl by být pěstován na slunném místě. Vzhledem k zemím, odkud olivovník pochází, se nemusíte bát ani letního poledního žáru, ten naopak olivovníky milují a jsou na něj po staletí zvyklé.

I v našem pásmu začíná olivovník kvést zpravidla na přelomu dubna a května. Květy jsou drobné a mají bíložlutou barvu. Počítat můžete i s intenzivní vůní. Vrásčitá kůra a atypický kmen jsou klasickým rozpoznávacím znamením olivovníku. Je to i jeden z důvodů, proč je mezi lidmi tak žádaný. Mohutná koruna s menším kmenem lákala naše předky již od starověku.

Zalévání olivovníku

Olivovník pěstovaný na našem území zalévejte s citem. Starší venkovní olivovníky zalévat vůbec nemusíte, kořenový systém je u nich dostatečně rozvinutý a vláhu si zajistí sami. Přestože u nás v posledních letech bojuje řada regionů s nedostatkem srážek, pro dospělý olivovník je to naprosto dostačující množství. Indikátorem usychání jsou přirozeně listy, pokud se ve větším množství začnou kroutit, zvažte, zda si olivovník nezaslouží zalít, především u olivovníků v květináči, protože ty se o sebe sami nepostarají.

Velmi častým problémem při pěstování olivovníku je jeho přelití. Zatímco u usychání problém poměrně rychle poznáme, u přelívání dochází ke hnití jemných kořínků, které dokážeme rozeznat, až je pozdě. Proto je lepší se zaléváním otálet, než ho přehánět.

Zastřihování olivovníků

Během května a června můžete větvičky olivovníků zastřihnout, a částečně tak ovlivnit tvarování jeho koruny. Vzhledem k tomu, jaké počasí u nás v průběhu těchto měsíců panuje je lepší zastřihovat delší výhonky. Díky tomu nebude váš olivovník
růst závratně do výšky, ale spíše se rozroste poloměr jeho koruny.

Plody-neplody

Když má někdo z tuzemských pěstitelů štěstí, olivovník mu někdy i rodí, ale plody ve většině případů malé a chuťově s těmi středomořskými nebo španělskými nemají nic společného.

Zpět na seznam